Gulášfesty

GulášfestyGulášové festivaly, takzvané „Gulášfesty“ je něco s čím se můžeme rok od roku setkávat ve stále více a více městech České republiky. Některé jsou větší, některé menší a i doprovodný program může být různý, vždy se však jedná o akci, kde je mohou návštěvníci ochutnat celou řadu tradičních i netradičních variant guláše. Zkrátka jednoduše jsou to festivaly jako stvořené pro milovníky jídla. Pojďme si krátce představit alespoň ty nejznámější z nich.

Gulášfest Valašské Meziříčí

Gulášfest Valašské MeziříčíToto moravské město v podhůří Beskyd hostí festival již od roku 2003, což ho činí zřejmě nejstarším festivalem tohoto zaměření u nás (alespoň, co je nám známo). Je populární nejen mezi „Valmezáky“ a lidmi z blízkého okolí, ale je hojně navštěvován i obyvateli ze vzdálenějších měst. Nabídka se každoročně mění, avšak každoroční jistotou je, že kromě řekněme klasických gulášů, bude možné ochutnat i ty méně, či více neobvyklé. V posledních letech tak bylo možné ochutnat třeba guláše z antilopy, muflona, lamy, klokana, pštrosa či daňka, což jsou ingredience, s nimiž se člověk nesetká každý den. Samozřejmostí festivalu je doprovodný hudební program, který je tvořen českými a slovenskými kapelami. Gulášfest ve Valašském Meziříčí je tradičně pořádán v druhé polovině července na tamním fotbalovém stadionu.

Navštívit web Gulášfestu ve Valašském Meziříčí >>>

Lužánecký Guláš Fest v Brně

Lužánecký Guláš FestTento benjamínek mezi gulášovými festivaly byl poprvé pořádán teprve v březnu 2015. Případné další ročníky tedy teprve ukážou, jakým směrem se bude tento festival ubírat a zda si povede pořadatelům udělat z něj tradiční akci. Jak však sami říkají, je to jejich cílem a přes poměrně nepříznivé počasí přelomu zimy a jara, hodnotí akci pozitivně jak zmiňovaní pořadatelé, tak samotní návštěvníci.

Navštívit web Lužáneckého Guláš Festu v Brně >>>

Vsetínský Gulášfest

Vsetínský GulášfestNecelých dvacet kilometrů jižně od již zmiňovaného Valašského Meziříčí leží město Vsetín, kde je možné navštívit tamní gulášový festival. Ten je, možná i díky tomu, že je o poznání mladší (pořádá se od roku 2010), menší a celkově je lokálněji zaměřen – méně návštěvníků, druhů gulášů a množství prodaných porcí a „chudší“ doprovodný program. Navzdory tomu je pro milovníky guláše povinnost tuto akci navštívit. Na rozdíl od Valašského Meziříčí je zdejší festival koncipován jako soutěž, kde mezi sebou soutěží různí kuchaři s výhradně hovězími guláši. Každoročně je tak vyhlašován takzvaný „Gulášový král“. Tím se postupně stali Přemysl Kříž (2010), Mira Kocurek (2011), Karel Jurčík (2012), Martin Randus (2013), Pavel Výchopeň (2014) a Martin Vlha (2015). Festival je pravidelně pořádán v půli srpna.

Navštívit web Vsetínského Gulášfestu >>>

Gulášfesty v ostatních městech

Navštívit můžete i celou řadu dalších festivalů guláše v jiných městech, jako je třeba Mikulov (Jižní Morava), Přerov (Haná), Slušovice (Východní Morava) a Holešov (Východní Morava). Nyní ovšem tyto akce nemají své vlastní dedikované webové stránky a soukromé pořadatelské subjekty o nich informují na svých vlastních webových stránkách v rámci sekcí aktuality, novinky a podobně. Bohužel není v našich silách spolehlivě sledovat aktuální situaci v tomto ohledu, a proto musí návštěvníci našeho webu v těchto případech použít vyhledávač a zjistit si konkrétní informace o daných ročnících festivalů individuálně.