Příloha ke guláši

Příloha ke gulášiČeské republice jsou naprostým favoritem, co se týče příloh k hovězímu guláši, knedlíky a pečivo, ale faktem, že to nejsou zdaleka jediné přílohy, s nimiž může toto jídlo na talíři skvěle fungovat. Tento pokrm (byť v různých úpravách) ostatně vůbec není čistě českou záležitostí a v různých zemích je tradičně podáváno s jinými přílohami. Pojďme se tedy společně podívat, co si můžeme ke guláši dát a řekněme si, proč tu a onu přílohu vyzkoušet. U každé z nich, pak najdete také odkaz na příslušný recept.

Knedlík

KnedlíkJak již bylo řečeno, knedlík je u nás v tomto ohledu naprosto nejoblíbenější přílohou. Existuje v mnoha obměnách od houskového, přes špekový až po karlovarský. Prakticky všechny se přitom k tomuto jídlu skvěle hodí a ať si vyberete jakýkoliv z nich, rozhodně neprohloupíte. Nejvíce se bude knedlík pochopitelně hodit k pro nás typickým receptům, jako je třeba Pravý hospodský, Formanský nebo ten Na pivu.

Pečivo

PečivoChléb, rohlík, houska či jiné pečivo jsou oblíbené, jak v našich končinách, tak i v Maďarsku, odkud guláš prapůvodně pochází. Klasikou je chléb, či tukový rohlík, ale fantaziím se meze rozhodně nekladou, a tak můžete bez váhání sáhnout po čemkoliv, co je vašim chuťovým pohárkům blízké. Pečivo bude perfektní kupříkladu k tomu Maďarskému, či k hovězím gulášům s houbami – S hlívou ústřičnou, S bedlami, S žampiony a Na houbách.

Bramboráky

BramborákyBramboráky jsou z hlediska chuti sice velice populární, ale jsou poměrně dost časově náročné na přípravu, a také nejsou příliš vhodné pro ty, kteří nemají zcela v pořádku žlučník. I proto je lidé doma ke guláši zas tak často nedělají. Je ale poměrně časté setkat se s touto kombinací v restauracích. Doporučit je můžeme například k Pikantnímu a Cikánskému, nebo k Hovězímu guláši na černém pivě.

Vařené brambory

Vařené bramboryV tomto případě se sice zase tak velké oblibě netěší, a to možná i proto, že nepůsobí tolik rustikálně, jako je tomu třeba u houskových knedlíků, ale faktem je, že se ke guláši výborně hodí. Jejich hlavní výhoda je pak bezesporu v tom, že je jejich příprava nenáročná a na rozdíl od knedlíků, není možné finální produkt tak lehce zkazit. V konečném zúčtování jsou pak čerstvě uvařené brambory rozhodně lepší volbou, než knedlík koupený v obchodě. Dobré budou k Cuketovému, Paleo nebo Hovězímu guláši na divoko.

Bramborová kaše (pyré)

Bramborová kašeBramborová kaše bude asi jednou z posledních příloh, která by při této příležitosti prakticky kohokoliv napadla. Ve skutečnosti to ovšem až zas tak nesmyslné není. Zaprvé je třeba si uvědomit, že je bramborová kaše jen určitým způsobem zpracovanou bramborou, která je zde poměrně běžnou přílohou. No a pak si také vzpomeňme, že je bramborová kaše typickou přílohou třeba k hovězímu na víně, jehož hlavní složkou je stejně jako v případě guláše, dušené hovězí. V tomto smyslu bude tedy ideální třeba k Burgundskému hovězímu guláši a Guláši na červeném víně.

Těstoviny a rýže

Těstoviny a rýžeTěstoviny a rýže rozhodně nejsou něčím, co symbolizuje standardní přílohu k tomu našemu „českému“ guláši, ale ve finále si je přinejmenším k různým netypickým variantám dokáže člověk bez problémů představit. Například k takovému Mexickému se třeba rýže podle mého názoru skvěle hodí. Těstoviny se pak budou bezesporu parádně hodit k Italskému.

Palačinky

PalačinkyKdyž se řekne guláš, pak si vedle něj na talíři palačinku asi nepředstavíme, nicméně tato kombinace jako taková nesmyslná vůbec není. Palačinky jsou i v našich hospodách a restauracích plněny nejrůznějšími masovými směsmi, tak proč je pro změnu nenaplnit hovězím gulášem. Přiznáváme, že to může být ze začátku tak trochu nezvyk, ale slibujeme, že zklamaní rozhodně nebudete.

Bramborové noky a halušky

Bramborové noky a haluškyPro Čecha možná překvapivá kombinace, avšak v Maďarsku, respektive na Slovensku běžná věc. Do značné míry se přitom jedná o přílohy velice podobné bramborovým knedlíkům, protože je vše připravováno z bramborového těsta.